2018-19 NAIA Women's Tennis Schedule
Date | Away | Home | Status | Links | ||
---|---|---|---|---|---|---|
August | ||||||
Fri. 24 | Lawrence Tech | 7 | Taylor | 2 | Final | |
Sat. 25 | Lawrence Tech | Marian University | TBA | |||
Doubles Tournament | ||||||
Wed. 29 | Indiana Tech | 0 | Indiana Wesleyan | 9 | Final | |
Thu. 30 | Michigan Tech | 9 | Lawrence Tech | 0 | Final | |
September | ||||||
Sat. 1 | University of Northwestern Ohio | TBA | TBA | |||
Depauw Invitational | ||||||
Sun. 2 | University of Northwestern Ohio | TBA | TBA | |||
Depauw Invitational | ||||||
Tue. 4 | Indiana Tech | 2 | Grace | 7 | Final | |
Wed. 5 | Concordia (MI) | 0 | Ohio Northern | 9 | Final | |
@ @ Defiance, OH | ||||||
Concordia (MI) | 5 | Defiance College | 4 | Final | ||
Sat. 8 | Concordia (MI) | 6 | Mount St. Joseph University | 3 | Final | |
Tue. 11 | Olivet College | 0 | Concordia (MI) | 9 | Final | |
Thu. 13 | Lawrence Tech | TBA | TBA | |||
ITA Regional Tournament at Indiana Wesleyan | Sept. 13-15 | ||||||
University of Northwestern Ohio | TBA | TBA | ||||
ITA Regional Tournament at Indiana Wesleyan | ||||||
Indiana Tech | TBA | 7:00 AM EDT | ||||
ITA Midwest Regional Tournament Day One | Marion, Ind. | ||||||
Fri. 14 | University of Northwestern Ohio | TBA | TBA | |||
ITA Regional Tournament at Indiana Wesleyan | ||||||
Indiana Tech | TBA | 7:00 AM EDT | ||||
ITA Midwest Regional Tournament Day Two | Marion, Ind. | ||||||
Sat. 15 | University of Northwestern Ohio | TBA | TBA | |||
ITA Regional Tournament at Indiana Wesleyan | ||||||
Indiana Tech | TBA | 7:00 AM EDT | ||||
ITA Midwest Regional Tournament Day Three | Marion, Ind. | ||||||
Mon. 17 | Bethel | 9 | Concordia (MI) | 0 | Final | |
Wed. 19 | Lawrence Tech | 7 | Adrian | 2 | Final | |
Thu. 20 | College of Saint Mary | 4 | Indiana Tech | 5 | Final | |
Indiana Tech | 5 | Saint Francis (Ind.) | 4 | Final | ||
Sat. 22 | Concordia (MI) | 6 | Marietta College | 3 | Final | |
Cornerstone | 9 | Adrian | 0 | Final | ||
Lawrence Tech | 8 | IU Kokomo | 1 | Final | ||
Fri. 28 | Concordia (MI) | Heidelberg University | Cancelled | |||
Sat. 29 | Indiana Tech | 2 | Taylor | 7 | Final | |
TBA | University of Northwestern Ohio | TBA | ||||
Racer Invitational | ||||||
Sun. 30 | TBA | University of Northwestern Ohio | TBA | |||
Racer Invitational | ||||||
October | ||||||
Mon. 1 | Earlham College | Indiana Tech | 3:00 PM EDT | |||
Wed. 3 | Lawrence Tech | 4 | John Carroll Univeristy | 5 | Final | |
Sat. 6 | Cornerstone | 9 | Indiana South Bend | 0 | Final | |
Lakeland Athletic Club | ||||||
Indiana Tech | Ashland | 2:00 PM EDT | ||||
Sat. 13 | Indiana Southeast | Indiana Tech | Cancelled | |||
Sat. 20 | Roosevelt | 2 | Cornerstone | 7 | Final | |
February | ||||||
Sat. 2 | Indiana Tech | 0 | Bowling Green State University | 7 | Final | |
University of Northwestern Ohio | 0 | Kenyon College | 9 | Final | ||
Thu. 7 | Cornerstone | 0 | Calvin College | 9 | Final | |
Sat. 9 | Cornerstone | 9 | Olivet College | 0 | Final | |
Marian | 5 | University of Northwestern Ohio | 4 | Final | ||
Indiana Tech | Tiffin University | 12:00 PM EST | ||||
Fri. 15 | University of Northwestern Ohio | 0 | Georgetown | 9 | Final | |
Indiana Wesleyan | 9 | Aquinas | 0 | Final | ||
Sat. 16 | Concordia (MI) | 2 | Capital University | 7 | Final | |
Capital University Tennis Courts | ||||||
Cornerstone | 5 | Alma | 4 | Final | ||
Indiana Tech | 0 | Grand Valley State | 7 | Final | ||
University of Northwestern Ohio | 2 | Asbury | 7 | Final | ||
Mon. 18 | Indiana Tech | 6 | Defiance College | 3 | Final | |
Wed. 20 | Indiana Tech | 4 | Indiana East | 5 | Final | |
Thu. 21 | Concordia (MI) * | 0 | University of Northwestern Ohio | 9 | Final | |
Racer Courts | ||||||
Fri. 22 | Concordia (MI) | 0 | Roosevelt | 9 | Final | |
Sat. 23 | Cornerstone * | 0 | University of Northwestern Ohio | 6 | Final | |
Spring Arbor | 3 | Aquinas | 6 | Final | ||
Eastlake Athletic Club | ||||||
Sun. 24 | Saginaw Valley | 7 | Lawrence Tech | 2 | Final | |
Franklin Athletic Club | ||||||
Wed. 27 | Lawrence Tech | 0 | Wayne State University | 7 | Final | |
March | ||||||
Fri. 1 | Concordia (MI) * | 0 | Aquinas | 9 | Final | |
MVP Sportsplex | ||||||
Wayne State University | 9 | University of Northwestern Ohio | 0 | Final | ||
Sat. 2 | Indiana Tech * | 3 | University of Northwestern Ohio | 6 | Final | |
Lake Superior State University | 8 | Lawrence Tech | 1 | Final | ||
Franklin Athletic Club | ||||||
Sun. 3 | Alvernia College | 1 | Cornerstone | 8 | Final | |
Mon. 4 | Penn State Berks College | 0 | Cornerstone | 9 | Final | |
Cornerstone | 3 | Judson | 5 | Final | ||
11:30 Eastern Time Live Streaming matches available: https://www.ustanationalcampus.com/en/home.html / TEAM USA COURTS: DOUBLES COURTS #15-17, SINGLES COURTS #15-20 | ||||||
Tue. 5 | Cornerstone | 5 | St. Francis (Ill.) | 4 | Final | |
11:30 a.m. Eastern time | ||||||
Wed. 6 | King's College | 1 | Cornerstone | 8 | Final | |
Indiana Tech * | 2 | Lawrence Tech | 7 | Final | ||
Franklin Athletic Club | ||||||
Thu. 7 | Concordia (MI) * | 3 | Lawrence Tech | 6 | Final | |
Southfield Tennis Courts | ||||||
Saint Anselm College | 2 | Cornerstone | 5 | Final | ||
Sat. 9 | Indiana Tech | Davenport | 12:00 PM EST | |||
Sun. 10 | Lawrence Tech | 6 | Stockton University | 3 | Final | |
Evian Tennis Center | ||||||
Mon. 11 | Lawrence Tech | 2 | Berry College | 7 | Final | |
Hilton Head Beach & Tennis | ||||||
Morningside College | 0 | Aquinas | 9 | Final | ||
Indiana Tech | Bellarmine | 1:00 PM EDT | ||||
Tue. 12 | Lawrence Tech | 2 | Georgetown | 7 | Final | |
VanderMeer Tennis Center | ||||||
Indiana Tech | Campbellsville | 10:00 AM EDT | ||||
Wed. 13 | Lawrence Tech | 5 | Gettysburg College | 4 | Final | |
Chaplin Park | ||||||
Southwestern | 4 | Aquinas | 5 | Final | ||
Fri. 15 | Xavier | 9 | University of Northwestern Ohio | 0 | Final | |
Sat. 16 | Indiana Tech * | 2 | Cornerstone | 7 | Final | |
Walsh University | 5 | University of Northwestern Ohio | 1 | Final | ||
Davenport | 5 | University of Northwestern Ohio | 4 | Final | ||
Wed. 20 | Cleary (Mich.) | Lawrence Tech | 11:30 AM EDT | |||
Franklin Athletic Club | ||||||
Fri. 22 | Cornerstone * | 0 | Aquinas | 9 | Final | |
MVP Sportsplex | ||||||
University of Northwestern Ohio | 0 | Middle Georgia State | 9 | Final | ||
Sat. 23 | Cornerstone * | 3 | Lawrence Tech | 6 | Final | |
Franklin Athletic Club | ||||||
Indiana Tech * | 2 | Aquinas | 7 | Final | ||
MVP Sportsplex | ||||||
Sun. 24 | University of Northwestern Ohio | 5 | Reinhardt | 4 | Final | |
Tue. 26 | Concordia (MI) | 7 | Muskingum College | 2 | Final | |
University of Northwestern Ohio | 0 | Georgia Gwinnett | 9 | Final | ||
Sat. 30 | Aquinas * | 5 | Lawrence Tech | 4 | Final | |
Franklin Athletic Club | ||||||
April | ||||||
Tue. 2 | Indiana Tech | 4 | Bethel | 5 | Final | |
Indiana Tech | 4 | Bethel (IN) | 5 | Final | ||
Fri. 5 | Lawrence Tech | 0 | Huntington | 5 | Final | |
Doc Richards Classic | Huntington, Ind. | ||||||
Concordia (MI) | 0 | Purdue University Northwest | 7 | Final | ||
Community Hospital Tennis Complex | ||||||
University of Northwestern Ohio | 0 | Union | 5 | Final | ||
Indiana Tech * | Cleary (Mich.) | 3:00 PM EDT | ||||
Sat. 6 | Campbellsville | 5 | University of Northwestern Ohio | 4 | Final | |
Indiana Wesleyan Invitational | ||||||
Lawrence Tech | 5 | Indiana Southeast | 3 | Final | ||
Cornerstone * | Cleary (Mich.) | 11:00 AM EDT | ||||
Lawrence Tech | Taylor | 2:00 PM EDT | ||||
IWU Tournament | ||||||
Sun. 7 | University of Northwestern Ohio | 0 | Cardinal Stritch | 5 | Final | |
Tue. 9 | Indiana Tech * | 8 | Concordia (MI) | 1 | Final | |
Chippewa Tennis Club | ||||||
Grace Christian (MI) | 0 | Cornerstone | 9 | Final | ||
Wed. 10 | Grace Christian (MI) | 1 | Concordia (MI) | 8 | Final | |
Chippewa Tennis Club | ||||||
Indiana Tech | Huntington | 3:00 PM EDT | ||||
Fri. 12 | Concordia (MI) * | 0 | Cornerstone | 9 | Final | |
MVP Crahen Athletic Club | ||||||
Anderson | 1 | Indiana Tech | 8 | Final | ||
Aquinas * | 2 | University of Northwestern Ohio | 5 | Final | ||
Aquinas | Huntington | 3:00 PM EDT | ||||
Sat. 13 | Aquinas | 5 | Taylor | 0 | Final | |
IWU Tournament | ||||||
Cornerstone | 5 | Spring Arbor | 4 | Final | ||
University of Northwestern Ohio * | 5 | Lawrence Tech | 0 | Final | ||
Franklin Athletic Club | ||||||
Mon. 15 | Indiana Tech | 9 | Goshen | 0 | Final | |
Wed. 17 | Indiana Wesleyan | 9 | University of Northwestern Ohio | 0 | Final | |
Indiana Tech | 6 | IU Kokomo | 3 | Final | ||
Thu. 18 | Lawrence Tech | 5 | Concordia (MI) | 3 | Final | |
2019 WHAC Tournament First Round | Franklin Athletic Club | ||||||
Indiana Tech | 5 | Cornerstone | 2 | Final | ||
WHAC Tournament Quarterfinals | ||||||
Indiana Tech | 6 | IU Kokomo | 3 | Final | ||
Tue. 23 | Indiana Tech | 1 | University of Northwestern Ohio | 5 | Final | |
WHAC Semifinals | ||||||
Lawrence Tech | 3 | Aquinas | 5 | Final | ||
WHAC Semi-Finals | ||||||
Fri. 26 | Aquinas | 3 | University of Northwestern Ohio | 5 | Final | |
WHAC Championship | ||||||
May | ||||||
Tue. 14 | University of Northwestern Ohio | 1 | Lindsey Wilson | 8 | Final |
* Conference